💳 Analýza: Televize v digitálním světě. Hrozby, budoucnost. Vzniklo v roce 2019. Obstojí dnes?
Jak klasická TV může přežít ve světě streamingu, binge watchingu a dostupnosti 24/7? Jak se vyrovnat s generacemi, které si nekupují televizi a dívat se chtějí “právě teď” a na “to co teď chci”?
Upozornění: Toto není kompletní a dokončená analýza, jde o sběr poznámek, postřehů a všech důležitých momentů, které jsou zásadní pro pochopení celého problému. Obsahuje doporučení a návrhy, ale bez dalšího zapojení těch kterých se týká je jen počátečním “výkopem”. Vznikla v roce 2019 a v červenci 2022 se stane veřejnou pro představu, jak to v roce 2019 vypadalo. A pro možné srovnání toho nakolik se “trefila” či “byla mimo”.
Klasická televizní stanice
Závislá na existenci TV přijímače a klasickém lineárním schématu vysílání i sledování. Obě věci vyhovují starší cílové skupině, nejsou udržitelné pro mladší. Pro potřeby tohoto dokumentu je asi možné zjednodušeně brát zlom u 25 let věku, ale skutečné dělení je podstatně složitější.
Komplikace v podobě nutnosti vysílat klasicky, vlastní klasické licence, atd.
U diváka komplikace v nutnosti vlastnit TV přijímač, platit poplatky, mít signál (vzduch, kabelovka, antény) a dívat se v době podle programu (a nelze se podívat se na něco co mi uteklo). Komplikované i s ohledem na DVB-T/T2.
Výhoda v dostupnosti prakticky po celém území ČR.
Nevýhoda v nedostupnosti údajů o divácích, vše je odkázáno na peoplemetry a výzkumy.
Poznámka: Ke kabelovkám se je ale třeba ještě samostatně vrátit. Jsou samostatná, specifická kategorie.
Why Traditional TV Is in Trouble aneb klesá objem inzerce v TV, seriály mají hlavně starší diváky, stoupají peníze směřující do inzerce v digitálu. Ano, jsou to USA, ale ono to platí celosvětově.
Klíčové věci
Seriály. Udrží dlouhodobě diváky, ale jsou v rozporu s binge watching a nelineárním (on demand) modelem
Filmy. Jsou zásadní pro delší jednorázové sledování, přitahují přímo úměrně popularitě, jsou opět v rozporu s on demand modelem
Zpravodajství. Nejvíce ohrožená část tvorby. Je pomalé, nedostačující, má vyvrcholení až večer, nedokáže konkurovat online zpravodajství a v době sociálních sítí už vůbec příjmu “zpráv” na Twitteru, Facebooku, Instagramu.
Sportovní přenosy coby velmi specifická kategorie, zejména s ohledem na licenční komplikace. V Česku i s ohledem na boj s O2 právě o práva