Co přinesl týden: EU chce zadní vrátka do šifrování
Netflix s reklamami a živě, milionové Remarkable, zapomeňte na personalizaci, nešifrované DJI a Elon vs. Twitter je stále absurdnější. Co přinesl právě končící #tyden.
EU, opět, chce (PDF) zadní vrátka pro šifrování. Pro tentokrát to zdůvodňuje ochranou dětí. Chce aby všechny šifrované služby pro posílání zpráv prohledávaly obsah na dětskou pornografii. Dokument zmiňuje detekci “groomingu” a EU tedy chce kontrolovat a analyzovat i posílané zprávy, ne pouze fotografie či videa.
Všechny kryptoměny by měly umřít v ohni, říká Nichola Weaver, který se kryptoměnám věnuje roky. Podle něj jde o hrozný nápad, který skončí katastrofou. Už v roce 2018 říkal, že kryptoměny jsou sice zdánlivě zajímavou myšlenkou, ale jednoduše nejsou vhodné pro daný účel. Nefungují jako měny, jsou hrubě neefektivní a nejsou smysluplně distribuovány z hlediska důvěry. Rizika spojená s kryptoměnami se vyskytují ve čtyřech hlavních oblastech: technická a ekonomická rizika pro účastníky, systémová rizika pro ekosystém kryptoměn a společenská rizika.
TELEgraficky
Tidbyt ■ Avatar font ■ Tunic ■ RIP Notch ■ OP-1 field ■ Klesa Wordpressu tržní podíl? ■ Godot 4.0 ■ Flutter 3.0 ■ Nexi koupili Orderbird ■ Opravit displej fénem ■ OpenRA ■ I/O Pinball ■ CCleaner 6.0 ■ OpenMW ■ Hulu, jo to asi nemáme ■ This Website Will Self Destruct ■ MakerBot a UltiMaker se spojujíne ■ RIP Onkyo
WEBDESIGN, INTERNET
Jak může dopadnout snaha Meta a Twitteru vstoupit do světa NFT? Podle Meta and Twitter's NFT Landgrab Could Backfire nijak dobře. Navíc to považují za ukázku toho, co Web3 a NFT nikdy nemělo být, tedy návrat soustředění síly do rukou technologických gigantů.
Reklamy by na Netflix mohly dorazit na konci roku, dříve než se původně očekávalo. Nad “reklamou” financovaným modelem členství Netflix uvažuje už delší dobu.
Netflix přemýšlí nad živým vysíláním, možná pro pro komediální/stand-up speciály.
OpenSea přidává detekci zkopírovaných NFT a zlepšuje ověřovací proces. Zda se jim podaří úspěšně bojovat s copymints zůstává otázkou. Nejznámější případ z loňského roku byly vykradené Bored Ape Yacht Club vytvořené zrcadlením originálu. Detaily v Authenticity on OpenSea: Updates to Verification and Copymint Prevention
HARDWARE
Apple ukončilo výrobu iPod Touch. Pokud tedy nějaký ještě chcete, využijte zásob dokud jsou. Hudební přehrávač co je tak trochu iPhone SE, jen bez mobilní konektivity.
Remarkable se prodalo více než milion kusů. Remarkable je e-ink tablet od norského startupu. Na trh přišel v roce 2020 a stoji 299 USD.
Google ukázal AR brýle schopné překládat mluvené slovo v reálném čase.
SOFTWARE
Google nasazuje desetistupňovou škálu barvy kůže. Je to třeba, aby #AI lépe pochopila různorodost. Monk Skin Tone Scale nahrazuje doposud používanou šestistupňovou Fitzpatrick Scale. Detaily v Improving skin tone representation across Google
Google do Docs, Sheets a Slidew přidal detekci phishingu. Dobrý nápad.
#free na Epic Games je ... Jotun, Valhalla Edition, Prey a Redout? Enhanced Edition
MARKETING A KOMUNIKACE
Zapomeňte na personalizaci. Není to možné a nefunguje to. Hlavně to nejde, protože vždy budete mít nedostatek dat. Mimo to je to stejně neefektivní. Čtěte v Forget personalisation, it’s impossible and it doesn’t work
Skvělé čtení v Jak si stěžovat na novináře od Filipa Rožánka. Reaguje na hloupé a neprofesionální chování Petra Gazdíka, aktuálně ministra školství.
Rozhovory se 17 hollywoodskými insidery odhalují, že celebrity považují Twitter za platformu s vysokým rizikem a nízkou návratností a také o tom, proč by to Muskovo vlastnictví mohlo ještě zhoršit.
BEZPEČNOST, SOUKROMÍ, PRÁVO
Máte hlučnou klávesnici? Z poslouchání jak píšete lze zjistit co píšete. Zkusit si to můžete na Keytap3: check if your keyboard can be eavesdropped through a microphone
Útok ransomware na Kostariku vyústil ve vyhlášení nouzového stavu. Za útokem jsou Conti a zveřejnili 672 GB dat od vládních agentur a úřadů.
Reuters: Válka na Ukrajině podnítila USA k intenzivnějšímu bezpečnostnímu vyšetřování výrobce softwaru Kaspersky
A je to tu opět. New Profile Pic vezme fotku vašeho obličeje a pošle ji do Ruska. Podobných aplikací sbírajících biometrická data (foto obličeje je přesně toto) už bylo v minulosti řada a lidé se přesto znovu a znovu nechají nachytat.
Yik Yak, “Anonymní” sociální médium, poskytuje přesnou lokaci uživatelů. Zjistit je to možné u každého příspěvku či komentáře. Chyba byla 11. dubna ohlášena tvůrcům, ti o měsíc provedli opravu, která je ale nedostačující.
Tisíce populárních webů odesílají vše co píšete, aniž byste něco odeslali. Některé z nich takto posílají dokonce i vaše hesla. Detaily v Leaky Forms: A Study of Email and Password Exfiltration Before Form Submission
Hackeři ve velkém napadají weby s WordPressem, vkládají přesměrování na reklamu. Využívají přitom chyby v řadě pluginů či šablon.
DJI tvrdili, že signály pro sledování dronů jsou šifrované. Nejsou. DJI AeroScope se stalo aktérem války na Ukrajině, kde mělo sloužit Rusku pro sledování kde ukrajinští vojáci používají drony. DJI tehdy tvrdilo, že vše se přenáší šifrovaně. Nakonec se ukázalo, že tomu tak není. Detaily v DJI insisted drone-tracking AeroScope signals were encrypted — now it admits they aren’t
Zyxel opravil zásadní bezpečnostní chybu. Ta umožňovala na firewallu/routeru otevřít web shell a získat tak kompletní kontrolu. stačilo poslat http/https požadavek na zařízení. Týká se určitých modelů firewallů. Viz CVE-2022-30525 a Zyxel silently patches command-injection vulnerability with 9.8 severity rating
Anonymous hackli Sri Lanku. Chtěli pomoci tamním lidem. Zveřejněním osobních informací ale škodí a ohrožují je. A vystavují cílených útoků.
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
Měl by Twitter zavést šifrování při přímé zprávy? Co to bude znamenat? Tématu se věnuje What happens if Twitter gets encrypted DMs? A vcelku správně říká, že koncové šifrování při přímé zprávy ja dobrý krok, ale Signal se z Twitteru stát nemůže.
Jak uchopit TikTok? Možná ne jako sociální síť. Možná spíš jako streamingovou platformu. Zajímavé argumenty v TikTok is eating Netflix’s lunch — and that’s great for startups
Elon Musk by umožnil Trumpovi návrat na Twitter. A také uvedl, že ban pro Trumpa nepovažuje za správný. Nakonec proč ne, jen bude Twitteru a Musk muset řešit to co se řešilo dokud tam Trump byl. Ale ban, zrušení účtu, možná není nejpraktičtější řešení. Daleko lepší by bylo Trumpa na Twitter nechat, ale zamezit šíření jeho výmyslů, lží a fake news. Nakonec “shadow ban” je běžný nástroj například na Instagramu.
Koupě Twitteru Muskem přilákala zpět pravicovou trolosféru. "Musk řekl, že je zastáncem absolutismu svobody projevu. Víme, jak vypadá absolutismus svobody projevu v sociálních médiích,” k tomu říká Joe Mulhall, šéf výzkumu v Hope Not Hate.
Twitter má nové Podmínky užití. Pokud byste chtěli vědět co se změnilo, tak v DiffChecker jako Twitter Terms of Service
Elon Musk chce prověřit “náhodný vzorek 100 sledujících” na přítomnost botů a fake účtů. Pověří tim své inženýry a na Twitteru předložil velmi originální představu o “náhodném vzorku” - chce přeskočit prvních 1000 sledujících a pak vzít každého desátého. Jak pozná bot či fake netuší. Typický Musk.
MOBILNÍ APLIKACE
Podle v pondělí zveřejněné studie snížilo zavedení GDPR počet aplikací dostupných v Google Play o třetinu, zvýšilo náklady a snížilo příjmy vývojářů. Studie viz GDPR and the Lost Generation of Innovative Apps
OOkla Speedtest na iPhone rozšířil funkčnost o mapu mobilního pokrytí. Realitě to ale moc neodpovídá.
STARTUPY A EKONOMIKA
CEO Uber chce přitvrdit, nejspíš oprávněné se obává budoucnosti. Což u Uberu navíc je silně ovlivněno minulým zásadním spalováním peněz. Ohlásil omezení útrat, marketingu a odměn. Najímání chce brát jako “privilegium”.
Coinbase, největší krypto směnárna v USA, má ztrátu 430 milionů dolarů, přichází o uživatele a navíc varuje, že hrozba bankrotu znamená i to, že by uživatelé mohli přijít o peníze. O všechny peníze, které tam mají. Jde přitom o 256 miliard dolarů v fiat i krypto měnách. Vlastnictví kryptoměny jednotlivcem má být neměnné a absolutní; to je jeden z klíčových argumentů, které evangelisté blockchainu všude uvádějí. Teorie…
Akcie Twitteru rekordně klesly, Musk možná bude chtít zaplatit méně. Za poklesem není čistě oznámení Muska o záměru Twitter koupit, celý technologický trh se zásadně propadl.
Podvody s NFT, toxické "doly" a ztracené úspory: sen o kryptoměnách rychle mizí. Měla to být finanční revoluce. Místo toho se krypto stalo ekologicky katastrofálním darem podvodníkům. Užitečné čtení.
Kryptoměny, sportovní sázení, přebujelé tržní bubliny - to všechno jsou v podstatě falešné sliby, které kapitalismus dává zoufalým lidem, a je smutné, že jsme z pandemické krize nemohli vyjít s něčím lepším pro nás všechny. Další užitečné čtení v The Rip-Off Economy Will Save Itself. It Won't Save You.
SoftBank hlásí rekordní ztrátu 27.4 miliard dolarů ve Vision Fund Investment části. Důvodů je víc, zvyšující se inflace, úrokové sazby a související vývoj na trhu, kde řada investorů opouští akcie technologických společností s vysokým růstem.
Akvizice Twitteru dočasně pozastavena. Elon Musk chce přepočítat boty a falešné účty, chce vědět, zda jich je opravdu jenom méně než pět procent. Akcie Twitteru na to reagují poklesem.
E-KNIHY
Konzervativní rodiče v USA volají po zákazu knižních e-čteček. Jde o pokračování tažení proti školním knihovnám a knihovníkům. Zakázat celé e-čtečky, zejména ty používané knihovnami či školami, je pro novodobé cenzory snazší, než konkrétní cílit na jednotlivé knihy či autory. Jednou ze zakazovaných aplikací je například OverDrive.
Co se (většinou) nedostalo do článků a stojí z právě uplynulého týdne za pozornost. Mohlo by se hodit, mohlo by zaujmout, možná to prostě jenom nějak tak uniklo v záplavě stovek článků a zpráv, které se uplynulém týdnu objevily. Ručně tříděné ze stovek zdrojů a tisíců přečtených zpráv. V drtivé většině zahraničních.
Vzniká průběžně celý týden.