Co přinesl týden: Facebook neví co se děje s daty uživatelů
Metaverzu od Meta málokdo věří, Musk a Twitter všude, #deletespotify se nekonalo, Pixy Snap, Windows 11 rychle nebo taky pomalu, Reels vládnou Instagramu. Co ještě přinesl právě končící #tyden
Tvůrce Second Life vidí katastrofu v metaverzu ve stylu Facebooku. Philip Rosedale má s metavesmíry zkušeností jako málokdo, vytvořil Second Life, skoro před dvaceti lety. Představy Facebooku podle něj jsou technologicky (prozatím) nesplnitelné, ale zásadní problém vidí v obchodním modelu Facebooku. Užitečné čtení v Second Life creator sees disaster in Facebook-like metaverse.
Proč chce Musk Twitter? Aby mohl bez omezení ovlivňovat svět. Došli k tomu ve Why Would Elon Musk Want to Buy Twitter? a smysl to pochopitelně dává. Ze stejného důvod si bohatí lidé či firmy kupují média.
Facebook nemá vůbec ponětí o tom co se děje s daty uživatelů. Neví ani kam ta data směřují, kdo všechno je může využít či zneužít. Plyne to z interních materiálů Facebooku a je dost jisté, že podobný chaos bude i v dalších sociálních sítí či online službách. Pro Facebook je tak prakticky nemožné vyhovět (například) požadavků Evropské Unie.
TELEgraficky
Animované QR kódy ■ Amazon koupil Glowroad ■ abcdesktop.io ■ Macworld redesignoval ■ GNU nano 6.3 ■ RFC 9116 ■ 37signals.com je zpět
WEBDESIGN, INTERNET
Apple Music a App Store se potýkaly v pondělí s výpadky. Vhodný moment se naučit, že existuje System Status u Apple na webu. Ale počítejte s tím, že případné výpadky se tam objevují vždy s velkým zpožděním a někdy vůbec ne. Nedělní zhruba 40 minutový výpadek Apple Pay tam nicméně ještě vidět je.
Mazali lidé Spotify jak se o tom hodně psalo? Podle aktuálních čísel (PDF)l rozhodně ne. A všechny ty kontroverze okolo Joe Rogan (včetně zákazu v Rusku) se nijak negativně neprojevily. Spotify si za rok polepšilo o 2 miliony předplatitelů. V Rusku o 1.5 milionu přišli (tím že z Ruska odešli s ohledem na válku na Ukrajině). Neplacených má Spotify o 16 milionů více (měsíční aktivních).
Theranos je na prodej. Na eBay. Prodej “originálních” předmětů ze zkrachovalé společnosti vyvolává pozornost a přitahuje emoce. Nakonec není divu, láhev na vodu s logem za 1 500 USD. Pět tužek (teoreticky) Elizabety za 150 USD.
Co je za problémy Netflixu? Podle Netflix’s Big Wake-Up Call: The Power Clash Behind the Crash může být důvodem přechod od kvality ke kvantitě.
HARDWARE
Sonos se přidává k Matter. Tak trochu. Na druhou stranu by to snad mohlo pomoci k tomu, aby se nový standard konečně začal šířit. A nutno dodat, že chytré domácnosti jeden standard urgentně potřebují.
Snap oznamil mini dron Pixy. Malou létající kameru, jak jinak. Cena 230 USD,
Horizontální myš co má být ergonomická. Ars Techica se ale vcelku oprávněně právě nad “ergonomičnosti” podivuje. Nápad a koncept každopádně zajímavý - ConceptPix-Horizontal Mouse
Pin pro vysunutí SIM si od Apple můžete koupit za 4 USD. Vyvolalo to menší bouří. a co teprve když by zjistili, že Part 922-8417 se tady prodává za 8.95 USD a “běžná” cena je uvedena jako 11.90 USD.
SOFTWARE
Diablo Immortal míří do App Store. 2. června. Na PC verzi si budete muset počkat. Ale cross-play bude napříč platformami. Detaily v Diablo Immortal hits App Store on June 2 with iconic loot, cross-play on PC and more
Nástup Windows 11 ve firmách je rychlejší než u předchozích verzí. A hráči her prý také Windows 11 nasazují slušně, ale ne tak rychle jako tomu bylo u Windows 10. .
V dubnu podíl Windows 11 stoupl pouze o 0.4 procenta. Plyne to z dat od společnosti AdDuplex.
Evan Spiegel, šéf Snapchatu, označuje metavesmír od Facebooku za “vágní a hypotetický”. A zdůrazňuje, že Snap chce skutečný svět obohatit, nikoliv ho nahradit.
Inform 7 je nově Open Source. programovací jazyk pro tvorbu interaktivní fikce využívající syntax přirozeného jazyka. Více i v Inform: The Program a inform7.com
MARKETING A KOMUNIKACE
Apple se ohrazuje proti tvrzení, že nové funkce ochrany soukromí měly podpořit jeho reklamní byznys. Dokládá to analýzou (PDF), která má ale háček, není nezávislá.
Americké sdružení rodin (AFA) se bouří proti emoji těhotného muže. Emoji čerstvě doplnilo (nejenom) Apple a AFA vadí, protože “podporuje záměnu pohlaví” a "vyvolává ještě větší zmatek pro ty, kteří se již nyní potýkají se svou identitou."
Samsungu se nepovedla reklama. Ženy by běhat v noci neměly, reklama je hloupá a funkce nouzového SOS jsou komplikované, je nutné je složitě nastavovat a mají omezení .. zní z různých stran. Samsung se za reklamu omluvil.
BEZPEČNOST, SOUKROMÍ, PRÁVO
Desítky ruských společností a vládních agentur byly hacknuty jako zjevná odplata za invazi na Ukrajinu. Objemy získaných a zveřejněných dat jsou enormní.
Qualcomm a MediaTek nechaly roky kritickou chybu v ALAC, Apple Lossless Audio Codecu. Totožnou chybu přitom Apple opravilo už před roky, ale Qualcomm a MediaTek používá vlastní open-source variantu. Chyba byla zneužitelná pro kompletní ovládnutí zařízení a týkala se prakticky 95 prodent zařízení s Androidem v USA. Detaily v Largest Mobile Chipset Manufacturers used Vulnerable Audio Decoder, 2/3 of Android users’ Privacy around the World were at Risk
Nechat “vyexpirovat” doménu není dobrý nápad. Zejména pokud ji používáte. Velmi rychle ji totiž někdo obsadí, zejména pokud je zajímavá. Zajímavé čtení v Scammers snatch up expired domains, vexing Google
Google spustil vlastní “výživové štítky” pro aplikace po vzoru Apple. Ty od Apple jsou jenom podařený PR tahem, jejich užitná hodnota je prakticky nulová a aplikace nadále pokračují ve šmírování a sbírání dat o uživatelích. Do těch u Google neočekávejme nic jiného.
V USA je online více materiálů o zneužívání dětí než v jakékoliv jiné zemi. A pokud se neobjeví nová legislativa, vše se bude jen zhoršovat. Na konci března v USA bylo 30 % z URL obsahujících CSAM (Child sexual abuse material, materiály týkající se sexuálního zneužívání dětí). Na konci roku 2021 to bylo přitom 21 procent.
Svoboda projevu podle Elona Muska? Jednoduše "to, co odpovídá zákonu." Což asi pro Muska, podaří-li se mu koupit Twitter, bude velké překvapení. Zákony v USA jsou radikálně jiné, než v jiných zemích. Stačí jen pomyslet na to, jak “svobodu slova” chápou v Číně. Ale nemusíme chodit ani do tak radikální země.
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
Elon Musk chce zpoplatnit embedy a citace tweetů ověřených uživatelů. Zda to myslí vážně a je skutečně tak hodně odtržený reality jasné není, pravděpodobnější je, že si prostě stále jenom utahuje ze všech okolo. Pokud to ale uvádí bankám jako jednu z cest k získání peněz, tak je to spíš zoufalé. Navíc to víc a víc vypadá, že Musk na koupi Twitter prostě nemá.
Reels (Sekvence) tvoří 20 % času, který uživatelé tráví na Instagramu. 50 % času na Facebooku tvoří video. Reels, to je nutné dodat, jsou zásadně protlačované Facebookem. Na Instagramu prakticky úplně potlačil příspěvky, zásadně potlačil Stories (Příběhy) a jediné co tlačí a ukazuje jsou Reels. Formát, který Facebook vykradl z TikToku, který je stále jeho největší hrozbou. Bohužel pro Facebook jsou Reels na Instagramu plné recyklovaného obsahu právě z TikToku.
Weibo, “čínský Twitter”, chce udržet pořádek zveřejněním geolokačních informací. Kdokoliv tak bude moci vědět odkud pocházejí příspěvky. Ne pro všechny, ale pouze pro takové příspěvky, které jsou nějak škodlivé či podvodné. U uživatelů mimo Čínu se budou zveřejňovat IP adresy, u čínských region či provincie, ale bez IP adresy.. Weibo má 530 milionů denních uživatelů, více než dvakrát tolik co Twitter.
Falešná videa z války na Ukrajině na TikToku nabírají miliony shlédnutí. TikTok se stal hlavní platformou pro šíření lží, výmyslyi, propagandy a dezinformací o napadení Ukrajiny. Není divu, více jak miliarda uživatelů, z nich více než polovina je pod třicet. Nechybí záplava fake živá vysílání nasazující stará videa s novým zvukem. Nebo záběry z počítačových her. V řadě případů jsou cílem peníze. Velké množství sledujících jde žádat o přispění.
MOBILNÍ APLIKACE
Apple chce mazat “neaktualizované” aplikace. Má to ale háček. Výzvu k aktualizaci do 30 dnů s hrozbou smazání pokud to tvůrce neudělá posílá funkčním aplikacím, které není důvod aktualizovat a stále skvěle fungují. Další důvod k tomu, aby Apple ztratilo monopolní pozici App Store.
STARTUPY A EKONOMIKA
Musk si na koupi Twitteru chce půjčit peníze. Zábavné čtení v Musk Swayed Wall Street by Pitching His Vision for Twitter
Twitter nejspíš odsouhlasí koupi Muskem. Případně i viz Twitter Nears a Deal to Sell Itself to Elon Musk
Musk má zakázáno znevažovat Twitter při tweetování o dohodě. Což pro Muska bude velmi těžké. Velmi, velmi těžké. A stále je dění okolo koupě Twitteru napínavé a může lec čím překvapit.
Akcie Twitteru “padají”. Z obav, že si Musk koupi rozmyslí. Vlastně není divu. U Elona Muska stále není jasné, jestli to celé myslí vážně nebo zda je to jen další divadlo. Ono “padají” je samozřejmě třeba brát s rezervou. Jde o pokles na nejnižší úroveň od oznámení koupě, tedy před dvěma dny. Vice například v Twitter Stock Drops on Fears Musk Might Abandon Deal
Akcionáři Activision Blizzard schválili koupi Microsoftem za 68.7 miliardy dolarů.
Co, či lépe řečeno kdo, je za tím, že Musk kupuje Twitter? Wall Street Journal zmiňuje, že Muska ke koupi přesvědčoval Jack Dorsey, zakladatel Twitteru, který přestal být šéfem v listopadu. Ale zmiňováni jsou i další lidé. Včetně například Petera Thiela či Davida Sackce.
INFOGRAFIKY
50 nejsledovanějších světových influencerů napříč platformami. Na prvním místě Cristiano Ronaldo následovaný Justinem Bieberem, Arianou Grande a Selenou Gomez. Má to celé ale podstatný nedostatek. Sčítají počty sledujících na všech platformách. Hezké na infografice je členění podle generací.
Co se (většinou) nedostalo do článků a stojí z právě uplynulého týdne za pozornost. Mohlo by se hodit, mohlo by zaujmout, možná to prostě jenom nějak tak uniklo v záplavě stovek článků a zpráv, které se uplynulém týdnu objevily. Ručně tříděné ze stovek zdrojů a tisíců přečtených zpráv. V drtivé většině zahraničních.
Vzniká průběžně celý týden.