Co přinesl týden: Kryptoměny za nedostatkem čipů
Mizející NFT, Pinterest škodí, Substack nejspíš taky, M1 Mac v kurzu, Windows 11 SE, Facebook omezuje cílení, YouTube skrývá Nelíbí, McAfee prodáno. CO ještě přinesl právě končící #tyden
Když si koupíte NFT obrázek tak ho na Blockchainu nenajdete. Jedno z oblíbených nepochopení jak NFT fungují. A také jeden ze zásadních problémů V Blockchainu je totiž pouze záznam o koupi a případně odkaz někam, kde je digitální předmět “uložený”. Zatímco z Blockchainu se záznam “ztratit” jen tak nemůže, digitální předmět se ztratit může. A taky se to běžně děje. A důvod proč to nejde uložit do Blockchainu? Cena. Aktuálně okolo 40 dolarů za KB uložených dat.
Vynikající turistická reklama Islandu.
TELEgraficky
Forza Horizon 5 ■ Visual Studio 2022 je venku ■ Tohle si přečíst nechcete ■ Unity koupila Weta Digital za 1.5 miliardy dolarů ■ simplecss.org ■ Výborné #icelandverse ■ Spotify koupilo Findaway ■ Blackshark.ai získal 20 M$ ■ The iOS App Icon Book na Kickstarteru ■ MuditaOS ■ Nessus 10 je venku ■ Nestly
WEBDESIGN, INTERNET
Jak Pinterest naprosto zničil vyhledávání fotografií na internetu je dobré a trefné čtení. Pinterest je totiž opravdu ničitelem vyhledávání obrázků. To co na něm je by se nemělo dostávat do Google Images. Nebo alespoň ne ty miniatury a poškozené fotky, které tam “lidé” (boti) hromadně nahrávají. Ale těch problematických věcí je víc.
Povedený příklad: Indikátor spuštění Gmailu nic neindikuje. Je to jenom CSS animace, která nemá žádný vztah k tomu co se děje (či neděje). Poměrně běžná praxe kdy “progress indicator” prostě je jenom animace pro zabavení uživatele.
Patreon chce vybudovat hosting pro video. Pro tvůrce, aby nemuseli využívat YouTube. Nápad rozhodně zajímavý a užitečný.
Substack je nové místem pro ty, kteří byli vyhozeni odjinud. Pro porušování pravidel, fake news, dezinformace. Pro řadu takových je i vítaným zdrojem příjmů až ve stovkách tisíců dolarů ročně. Tvůrci Substacku přitom věří že zachraňují žurnalistiku a tvoří nový, demokratický svět. Čtěte Substack Is Now a Playground for the Deplatformed
You.com pohání AI a chce porazit Google jako první otevřený vyhledávací stroj. Čerstvě spustili veřejnou betu a získali 20 milionů dolarů financování.
HARDWARE
Copy/Paste klávesnice už není jenom vtip ze Stack Overflow. Můžete si ji koupit.
Macy M1 jsou novým symbolem statusu softwarového inženýra píše Protocol. Shopify, Twitter a Uber budou svým inženýrům kupovat M1 Mac MacBook Pro s 64 GB paměti. Důvodem má být až dvojnásobně velký výkon oproti existujícím laptopům.
Mají kryptoměny dopad na nedostatek čipů? Podle How badly is cryptocurrency worsening the chip shortage? mají a navíc dost značný. 20 % nových GPU v roce 2021 padlo na těžbu ethereum, 4 % produkce TSMC šlo do těžby bitcoinu a 0.5 % energie celosvětově spotřebovala těžba (95 % z toho jen bitcoin).
Playdate bude mít zpoždění z důvodu komplikací s bateriemi. Teoreticky se tak této originálně vypadají herní konzole dočkáme až v roce 2022.
Mikroprocesoru je padesát let. 15. listopadu 1971 Intel uvedl na trh první komerčně dostupný jednočipový mikroprocesor - Intel 4004.
Apple nakonec couvlo a na iPhone 13 si můžete nechat vyměnit displej jinde, než “u Apple”. Celé je to ale součást nekončící snah aby hardare od Apple nesměl opravovat nikdo třetí.
SOFTWARE
Niantic otevírá platformu Lightship po celém světě a umožňuje vývojářům vytvářet jejich vize pro reálný svět Metaverse. Nutno dodat, že to vypadá hodně zajímavě a Niantic má na čem stavět - Pokémon GO a předchozí Ingress toho umí hodně. Dost i díky vývoji hardware.
Windows 11 SE. Nové Windows, konkurující Chrome OS. Určené (a vyhrazené) pro studenty a školy a pro levné notebooky. S Windows S to nevyšlo, otázkou zůstává, zda přidání písmene něco změní. Naštěstí už není SE tak omezené jako původní S.
Apple spustilo betu Apple Business Essentials. Služba pro firmy, která kombinuje správu zařízení, 24/7 podporu pro koncové uživatelé i IT oddělení, firemní iCloud a opravy na místě pro firmy až do velikost 500 zaměstnanců. Prozatím volně dostupná beta (v USA), placené od léta 2022 od 2.99 USD měsíčně za uživatele. Hodně zajímavá novinka.
Uvedení GTA: The Trilogy doprovází problémy. Včetně toho, že Rock Star v trilogii zahrnul hudbu, pro kterou neměl práva.
MARKETING A KOMUNIKACE
Uživatelé Discordu se bouří, nechtějí NFT ani krypto. Dokonce říkají, že pokud se tyto věcí stanou součástí Discordu, tak odejdou na Slack. Via Discord users are revolting over NFTs and crypto. Platforms should heed this warning.
Discord nakonec couvnul. Kryptopeněženku přidávat (prozatím) nebude.
Meta (Facebook) odstraní tisíce možností cílení. zejména podle interakce s obsahem týkajícím se zdraví, rasy, etnicity, politické orientace, víry, sexuální orientace. Ke změně dojde 19. ledna a dotkne se cílení na Facebooku, Instagramu, Messengeru i WhatsApp. Dělá to prý proto, aby zabránil zneužívání cílení. Druhý možný výklad je, že podobná cílení už nefungují a že Facebook přišel o možnost o uživatelích tyto informace zjistit.
The Verge došla trpělivost s “mimo záznam”. Od nynějška budou odborníci na komunikaci a lidé, kteří s The Verge hovoří z oficiálních důvodů, standardně hovořit “na záznam”. Ve obsažném článku se dočtete dost neuvěřitelné příklady zvláštních přístup PR profesionálů. V případném “mimo záznam” každopádně vždy platilo, že je to věc nutné vzájemné dohody. Ostatně víz například Jak funguje „off-the-record“ neboli „mimo záznam“ u rozhovorů?
Instagram tvůrcům platí bonus 10 tisíc dolarů za příspěvky v Reels. Až tak hodně se Mark Zuckerberg bojí TikToku a opakuje se schéma, které používají všichni (včetně zmíněného TikToku). Masivní podporu určité funkčnosti penězi. Ať stojí, co to stojí. Detaily v Reels Summer Bonus
BEZPEČNOST, SOUKROMÍ, PRÁVO
Europol zatknul sedm “afiliátníků” REvil/GandCrab/Sodinokibi ransomware. Od tvůrců si pronajímali ransomware, které poté používali pro průnik do firem, napadení a následné vybírání. Příjmy si dělili z tvůrci. Oznámení v FIVE AFFILIATES TO SODINOKIBI/REVIL UNPLUGGED
Účty Gmail jsou použity v 91 % všech “útoků návnadou”. Baiting, nástroj používaný ve phishingu, rhybaření. Součástí jsou i ony zcela prázdné e-maily, které dostáváte.
Společnost Google přistihla hackery, kteří použili Mac 0day proti hongkongským uživatelům a podle charakteru útoku jde o vládou podporovaného hráče. Samotný útok přicházel skrz webové stránky, které v IFRAME skrývaly kód pro iOS a Mac OS. Detaily v Analyzing a watering hole campaign using macOS exploits
TikTok doporučuje uživatelům sledovat lidi, které znají v reálném životě. Uživatelům se to nelíbí, obávají se o soukromí. Ve skutečnosti těžko něco nového, Facebook byl v minulosti přistižen při mnoha kreativních metodách jak spojovat lidi, kteří se byť i jen potkali na určitém místě. A proč by toho neměl využívat TikTok na své cestě k porážce Facebooku? Via The Sneaky Way TikTok Is Connecting You to Real-Life Friends
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
Odcházející teenageři z Facebooku? Ten to chtěl řešit aplikací pro šestileté, ukazují uniklé dokumenty. Částečně logické, z šesti letých by mu časem vyrostli noví teenageři. Detaily v As teens left Facebook, company planned to lure 6-year-olds, documents show
Jak najít přejmenovaný účet na Twitteru? Tedy účet, který změnil @název? Je to poněkud komplikované, ale pár cest existuje. Všechny jsou ale založené na tom, že potřebuje zjistit ID (interní číslo), které takový účet měl (má). Číselný identifikátor samozřejmě zůstává i při přejmenování. Detaily například v Twitter Detective MasterHack: How To Retrospectively Find A User ID Number
Na Facebooku vítězí špatné zprávy o očkování. A vlastně nejenom o očkování, byť tady jde o zkoumání toho co zabírá na českém Facebooku. A je to neveselé. Ze sta nejvíce sdílených článků na sociální síti Facebook v období od 5. května do 4. listopadu tvořily texty konspiračních serverů už jen 31 položek. Mezi nimi dominovaly především servery Otevři svou mysl a Aeronet.
Nelíbí bude na YouTube nově soukromé, nebude vidět kolik “palců dolů” video dostalo. Google to samozřejmě vydává za boj za aktivitu pro “inkluzivní a respektující prostředí, ve kterém mají tvůrci možnost uspět a cítit se bezpečně.” Komentáře se ale zrušit nechystají. A palce dolů můžete stále dávat. Slouží jako součást doporučovacího algoritmu (pro vás samotné) a tvůrci samotní počty uvidí.
Twitter ukončil automatické ořezy/výřez fotek v příspěvcích. Neořezává na webu ani v mobilních aplikacích a příspěvek co tvoříte bude tedy vypadat (teoreticky) přesně tak jak ho vidíte poté co ho zveřejníte. Samozřejmě s výjimkou připojovaných odkazů, tam stále fungují Twitter Cards a zcela náhodný systém zda to vyjde dobře či špatně. Konec ořezů byl poznamenán několika lety marných snah aby algoritmus nedával přednost nevhodným ořezům.
MOBILNÍ APLIKACE
Gmail má (konečně) nový widget pro iOS/iPad OS. Stále ale prakticky nic neumí. Důvodem je ale Apple, které stále nepochopilo, jak mají widgety fungovat a zásadně omezuje jejich možnosti. Tak snad pár let a půjde to.
Apple kupuje reklamu na Google pro oblíbené aplikace s předplatným bez vědomí autorů. Díky tomu vydělává ještě více peněz, ale samotné autory připravuje o peníze a navíc pro ně navyšuje cenu za reklamu. Reklama od Apple skrývá, že je od Apple a vypadá jako kdyby byla přímo od samotných tvůrců aplikace. Dotýká se to aplikací jako Tinder, Plenty of Fish, Bumble, HBO, Masterclass či Babel. Via Apple Quietly Buying Ads Via Google For High-Value Subscription Apps To Capture App Publisher Revenue
STARTUPY A EKONOMIKA
McAfee prodáno za 14+miliard dolarů. Kupující je skupina investorů. Oznámení společnosti viz McAfee to Be Acquired by an Investor Group for over $14 Billion
NFT nejsou odpovědí na reálné životní problémy digitálního umění. Podle článku vlastně spíš jenom nové problémy vytváří. A navíc konstatuje, že umělci mají řadu možností jak prodávat svá díla a NFT je mezi těmito metodami ta v mnoha ohledech podřadná.
Disney+ má po dvou letech 118.1 milionu předplatitelů. V listopadu loňského roku měl 73.7 milionu a očekává se, že v roce 2024 by měl dosáhnout na 230 až 260 milionů platících. Pro srovnání, Netflix má aktuálně 213.5 milionu, Hulu 43.8 milionu. Apple čísla nesděluje.
Den nezadaných: Každoroční akce společnosti Alibaba zaznamenala nejpomalejší růst prodejů v historii. Pouze 8.5% meziroční růst. Stále jde ale samozřejmě o další rekordní útratu ve výše 84.5 miliardy dolarů.
Co se (většinou) nedostalo do článků a stojí z právě uplynulého týdne za pozornost. Mohlo by se hodit, mohlo by zaujmout, možná to prostě jenom nějak tak uniklo v záplavě stovek článků a zpráv, které se uplynulém týdnu objevily. Ručně tříděné ze stovek zdrojů a tisíců přečtených zpráv. V drtivé většině zahraničních.
Vzniká průběžně celý týden.