Co přinesl týden: Problematické NFT a odcházení ze Spotify
MFA je zásadní, Xbox Store se změní, Chrome mění logo, Currents končí, Apple vs Nizozemsko, Peloton propouští. Co ještě přinesl právě končí #tyden
Zavedení dvoufázového ověření u Google účtů ve výchozím nastavení snížilo počty hacknutí na polovinu. Viz též Keeping you safe online with Google and beyond a pokud jste ještě nezačali své účty chránit dvoufaktorem, je nejvyšší čas.
Microsoft se chystá více otevřít Xbox Store a změnit kompletně obchodní model. Ten je doposud podobný jako v App Store u Apple. V Adapting ahead of regulation: a principled approach to app stores najdete detaily.
Tohle bude ještě hodně zajímavé - Richard Watzke se spojuje s Radovanem Vávrou, jeho firma plánuje získat peníze přes blockchain projektu Xixoio. Nutno dodat, že se to poměrně obtížně chápe. Pokud nevíte proč, tak Luboš Křeč to vysvětluje a popisuje velmi dobře. Oznámení od Xixoio v 17.2. startuje v Praze Roadshow k představení tohoto projektu.
TELEgraficky
Sentry Peer ■ Wordle v terminálu ■ SPCSS ■ OPenMandriva LX 4.3 ■ Atlas ■ Beta Stately Editoru ■ Apple koupilo AI Music ■ SEO Ngram Tool ■ MirageOS 3.0 ■ Čtečky pro USENET
WEBDESIGN, INTERNET
Google Chrome po osmi letech mění logo. Pokud se pozorně podíváte, tak zmizely stíny u barevných částí (a barvy jsou mírně jiné) a střed je mírně větší. A při pohledu na vysvětlující vlákno na Twitteru je to pěkná věda.
Domény s více než 100 odkazy na pirátský obsah budou v Rusku deindexovány, tedy odstraněny z vyhledávacích strojů. Doposud vyhledávače pouze odstraňovaly jednotlivé nahlášené adresy, nově odstranění postihne celou doménu. Jak asi dopadne Vkontakte …
Kdo všechno se pouští do metavesmíru? Market Map of Metaverse napoví. Zajímavý je i pohled na tři největší platformy, které charakterizují možné přístupy - Unity, Epic Games a Roblox.
Marketplace co prodal NFT prvního tweetu skončil. Neustál to, že se na něm masově prodávaly NFT děl, ke kterým prodávající neměli práva. Pro NFT charakteristické.
Muzeum barev chce zpeněžit stavební kameny avatarů NFT licencováním výhradních práv na konkrétní hexadecimální barvy na Blockchainu, které si můžete sami vybrat a pojmenovat. A podle všeho to myslí vážně.
HARDWARE
Apple oznámilo Tap to Pay. iPhone bude možné s odpovídajícími aplikacemi proměnit v bezdotykový platební terminál. Prozatím pouze v USA a od iPhone XS výše.
Apple řeší problém s AirTagy využívanými pro šmírování a stalking. V An update on AirTag and unwanted tracking vysvětluje co se pokusí udělat pro zlepšení situace. Většina je ale spíš kosmetická a problém reálné řešení nemá. Byť možnost použít precizní určení polohy pokud vás šmíruje AirTag se může ukázat jako alespoň trochu prospěšné.
Apple, podle Statisty, ovládlo trh se sluchátky v USA. Je na prvním místě s 34.4% podílem, ale patří mu i místo druhé, tedy Beats by Dre s 15.3% podílem. Následuje 12.5% podíl Bose a 12.2% Samsung.
SOFTWARE
Google Chrome má nově Journeys. Usnadní pátrání po něčem utopeném v historii prohlížení za pomocí algoritmů. Mimo to jsou nové i Actions - povely, které můžete zadávat v adresní řádce (seznam zde) - a na Androidu nové widgety.
Deset nejlépe placených programovacích jazyků je poměrně dost netradiční žebříček. Najdete v něm řadu velmi zvláštních jazyků.
Sony naučilo AI řídit auto v Gran Turismo lépe než nejlepší lidské hráče. Gran Turismo Sophy označuje za revoluční nadlidskou závodí umělou inteligenci.
Microsoft cítí příležitost, nabízí 60% slevu končícím “legacy” G-Suite uživatelům. Ti doposud mohli používat G-Suite (nyní Google Workspace) zadarmo. Sleva je nabízena na jeden rok a týká se Microsoft 365 Business Basic, Business Standard i Business Premium. Co pochopitelně nevyřeší je přenos nákupů u Google a dalších věcí vázaných na Google účet, o ty uživatelé přijdou. Rozumné tedy prozatím je počkat, s čím vlastně přijde Google.
Google Currents definitivně končí. V roce 2019 skončil Google+, ale zůstal dostupný pro firmy v podobě Currents - přístupné pouze v G-Suite a jako vnitrofiremní služba. V The future of Currents and the next generation of collaboration in Spaces Google uvádí, že Currents skončí v roce 2023. Náhradou mají být Spaces.
Hru 2048 si možná pamatujete. Raketově uspěla, má to ale nějaký ten háček. Krátce po raketovém startu se začalo řešit, že je to kopie Threes, hry pro iPhone. Hodně zajímavé čtení v REVISITING THREES, 2048, AND THE ENDLESS CHAIN OF RIPOFFS
Mozilla převádí uživatele služby Pocket na Firefox účty. Pokud ho nemáte, můžete si založit, pokud máte, stačí se přihlásit. Noví uživatelé služby už povinně s Firefox účtem, stávající mají čas na převedení účtu do 30.června 2022. Více v Přechod služby Pocket na účet Firefoxu
MARKETING A KOMUNIKACE
Šéfovi Spotify je to “hluboce líto”, ale Joe Rogana si ponechají. Podle něj Rogan nepředstavuje hodnoty společnosti. Z jeho sdělení zaměstnancům navíc plyne, že zhruba stovku smazaných epizod smazal sám Rogan a dodal, že nevěří v to, že umlčení by bylo řešením. Spotify si ale připravilo odpustky, dá 100 milionů dolarů do hudby a audia od historicky opomíjených skupin. Tak trochu to dává představu o tom, kolik Rogan pro Spotify přináší.
Skoro třetina reklamy na televizích míří do prázdných místností. V TV reklamním světě je nová snaha, dokázat změřit přechod do reklamy k návštěvě na webu.
196 % mezi týdenní růst provozu na stránce s ukončením účtu na Spotify. A nevypadá to, že by zájem o opuštění Spotify oslaboval.
BEZPEČNOST, SOUKROMÍ, PRÁVO
Spotify maže Joe Rogana. Vyšly najevo rasistické epizody, poznámky o černoších coby Planetě opic a obdivování nacismu. India Arie (také odešla ze Spotify, mimochodem) na Instagramu zveřejnila ukázky v Příbězích a Joe Rogan na to reaguje (také na Instagramu) a označuje to za “vytržené z kontextu” a sype si popel na hlavu a omlouvá se. Spotify o víkendu smazalo zhruba stovku epizod Joe Rogan, ale proč to dělá (a podle jakého klíče) neoznámili. Via Joe Rogan releases apology video after clips of N-word use and a racist story go viral
PriceRunner v Evropě žaluje Google, chce 2.2 miliardy Euro za porušování hospodářské soutěže.
Cellebrite, společnost hackující chytré telefony, má přes 2800 zákazníků z vlády USA.
Stovky e-shopu napadeny malware kradoucím data platebních karet. Pikantní na tom je, že jde opět o Magento a co navíc, weby používají první verzi, který odešla do důchodu v červnu 2020. Samotná cestaq jak se útočníci do e-shopu dostali nicméně není vůbec triviální. Podrobnosti v NaturalFreshMall: a mass store hack
Španělská policie rozbila skupinu, která vyměňovala SIM karty a vybírala peníze z bankovních účtů. “SIM-swapping” umožní získat přístup k telefonnímu číslu oběti a tím obdržet potvrzovací bankovní kódy, ale i přístup tam, kde oběť má dvoufaktorové ověření přes SMS.
Pouze 22 % účtu v Azure Active Directory používá MFA, tedy silnou ochranu účtu pomoci vícefaktorového ověřování. Zbytek má pouze přihlašovací jméno a heslo. V Azure AD je přitom více než 1.2 miliardy účtů a denně dochází k více než 8 miliardám přihlášení. Další zajímavé informace v Cyber Signals
Microsoft (konečně) zablokuje spouštění maker v Office u souborů stažených z Internetu. Jeden z nejčastějších nástrojů pro útok a také ukázka toho, že pokud se uživatele zeptáte “Chcete něco Ano/Ne”, tak nebude zkoumat co, ale prostě zvoli Ano. Komentář v Microsoft's Small Step to Disable Macros Is a Huge Win for Security
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
Facebook opět vyhrožuje, že opustí Evropu. Vadí mu ochrana soukromí, která mu zakazuje sdílet data do USA. Evropský soudní dvůr v červenci totiž rozhodl, že Facebook nenabízí dostatečné ochrany proti šmírování americkými zpravodajskými službami. Podrobnosti též například v Americans, get jealous: Meta threatens to shut down Facebook and Instagram in Europe
Vše je nakonec jinak. Meta “nemá plány” vypnout Facebook ani Instagram v Evropě. "V žádném případě si nechceme a neplánujeme se z Evropy stáhnout, ale realita je taková, že Meta a mnoho dalších podniků, organizací a služeb se při poskytování globálních služeb spoléhá na přenosy dat mezi EU a USA," uvedla firma ve svém prohlášení.
BuzzFeed testoval jak Meta moderuje obsah ve virtuální realitě. Vytvořením světa v Horizon World a zaplněním dezinformacemi a poté několika nahlášeními. Samozřejmě se opakovaně dočkali sdělení, že “neporušuje pravidla”. Univerzální odpověď Facebooku na nahlašování i těch nejzávažnějších porušování pravidel na klasickém Facebooku. K smazání došlo až poté, co se “jako novináři” o problém začali zajímat oficielní cstou.
MOBILNÍ APLIKACE
Apple zablokovalo účty běloruských vývojářů z důvodu uvalených sankcí. Řada z nich si stěžuje, že o tom nebyli informování a k zablokování došlo náhle. Zablokování se dotklo i řady vývojářů, kteří jsou registrování v jiných zemích než Bělorusko.
Nizozemský úřad pro spotřebitele a trhy dal Apple už třetí pokutu ve výši 5 milionů Euro za nesplnění požadavku na zpřístupnění alternativního placení pro seznamovací aplikace. Poslední tah Apple by ten, že navrhl řešení, které uživatele přímo odrazuje od placení jinak než v App Store a ještě navíc dávající Apple právo zdanit vývojáře 27% za cokoliv co se Apple zlíbí.
Apple (opět) muselo vydat opravu. Webkit měl aktivně zneužívaný 0day na iPhone, iPadu i Mac OS. CVE-2022-22620 je tak třetí 0day opravu v tomto roce.
STARTUPY A EKONOMIKA
Peloton propustil 2 800 lidí. Na rozloučenou jim dal členství na jeden rok. Jde zhruba o dvacet procent z celkového počtu zaměstnanců.
Facebook (Meta) může na poklesu tržní hodnoty vydělat. Antimonopolní šetření ho může minout pokud se udrží pod 600 miliard dolary.
BBC na poslední chvíli zarazilo seriál o zázračném krypto podnikateli. Stalo se to poté, co Guardian začal pokládat dotazy týkající se jeho neúspěšného podnikání. BBC se přitom chystalo ho ukazovat jako finančně úspěšného podnikatele. Nějak tak to celkově zapadá do hojně rozšířeného přístupu médií ke kryptoměnám a podobným věcem. Z BBC se také “ztratily” některé články, jako například Birmingham's self-made crypto-millionaire giving back
Kryptosměnárna Binance investuje 200 milionů dolarů do Forbesu. Toho amerického, pochopitelně. Ten se chystá vstoupit na burzu prostřednictvím fondu SPAC. Loni v únoru Binance stáhla žalobu na Forbes, kterou podala v roce 2020 a vinila Forbes z pomluvy v článků popisujícím strukturu vedení.
Booking.com zruší 2 700 pracovních míst v zákaznickém servisu. Chystá se je nahradit outsourcingem s cílem šetřit. Dopad na zákazníky nebude pozitivní. Propouštělo se přitom už v roce 2020 i 2021, zhruba čtvrtina stavu v 60 zemích.
Co se (většinou) nedostalo do článků a stojí z právě uplynulého týdne za pozornost. Mohlo by se hodit, mohlo by zaujmout, možná to prostě jenom nějak tak uniklo v záplavě stovek článků a zpráv, které se uplynulém týdnu objevily. Ručně tříděné ze stovek zdrojů a tisíců přečtených zpráv. V drtivé většině zahraničních.
Vzniká průběžně celý týden.