#TYDEN ~ Týdenní přehled @rychlofky
#TYDEN k poslouchání
Budoucnost s deseti a více streamingy filmů a seriálů?
3
0:00
-14:34

Budoucnost s deseti a více streamingy filmů a seriálů?

Disney+, Netflix, Hulu, SkyShowtime, Apple TV+, Amazon Prime TV. HBO, Discovery+ a další co ještě vzniknou. Do toho i snahy o české. Utápíme se v měsíčním placení za ... nic.
3

Je 11. května, 32. díl podcastu #TYDEN k poslouchání co je na Spotify, Apple, Google ale hlavně na Substacku, tedy na rychlofky.substack.com, kde je povídání doplněno dávkou užitečných odkazů k prostudování. A je tam i kupa dalšího obsahu, takže i když nechcete poslouchat, dostanete dost věcí ke čtení.

Dnes to pojmeme trochu jinak. Žádná osnova, ale kratší čtení a k tomu volné povídání na mikrofon. Pořád totiž nestíhám, minulý týden se podcast nekonal, žena byly nemocná. A tento natáčím až ve čtvrtek odpoledne.

Platíme za streamingy měsíc co měsíc. Disney+, SkyShowtime, Apple TV+, Amazon Prime Video, Netflix, Discovery+, HBO dají dohromady něco pod tisícovku (podle toho jaký Netflix například máte). Možná i nějaké to O2 TV či jiné, další nižší až vyšší stovky. Ročně tak možná jste někde na 18 000 korunách, ale vlastně si to vůbec neuvědomujete. A to by vaše peníze chtěli ještě zvláštnosti jako Voyo a podobně.

Pokaždé když se chcete na něco dívat, tak nemůžete najít na které službě to vlastně je. Teritoriální rozdělení světa kombinované s komplikovaným autorským právem přinášejí zmatek. A také nejistotu, že to co v květnu někde bylo nebude v červnu někde jinde. Nebude nebude nikdy.

Nehledě na to, že někdy to co chcete vidět prost není dostupné, protože jsme se narodili (či žijeme) ve špatné zemi. Absurdní.

Cesta z toho ven není, byť by bylo krásné, kdyby vznikl jedno místo, kde prostě budete sledovat co chcete a to místo se postará o vypořádání platby “vlastníkům” filmů či seriálů. Ne tedy že by tu nějaké pokusy nebyly - Oneflix (co už ale asi umřel), JustWatch,Reelgood, Watchworthy, Qewd, FreeCast, PlayPilot (neumí Česko). Jen tedy některé jsou spíše “tv program” a málokdy umožní to co by bylo potřeba, zaplatit na jednom místě a dívat se na vše.

Co s tím? Platit jenom jednu službu? Neplatit nic a vrátit se k pirátství? Platit si službu v okamžiku, kdy na ní něco konečně je? A po zkouknutí přestat platit?

Asi dost dobré řešení, protože stav většiny streamovacích služeb je ten, že jsou plné letitých odpadků, které navíc běžně přidávají jako “novinky”. A jen jednou za čas přidají něco, co za to stojí.

Nebo taky nic. Ušetřit všechny ty peníze. A vrátit se zpět ke stahování. Proč? Protože je to tak snadné.

Řešení to nemá. Ale vím, že v červnu mi končí Disney+. Pořídil jsem před rokem, za zvýhodněnou cenu. Teď to bude 1990 Kč za rok a už se tam dávno není na co dívat. Na tu občasnou jednu novou věc bude lepší si zaplatit vždy jeden měsíc. Ostatně, vypadá to, že miliony lidí už na to přišli. Druhé čtvrtletí v řadě přichází Disney+ o miliony předplatitelů.

Takže jestli to bude ještě chvíli pokračovat, čeká streamingový trh (ten s filmy a seriály) dost zásadní problém. A následná konsolidace, skupování, slučování a návrat k podstatně menšímu množství služeb. Otázka je … kdy to udělají.

To by bylo. 32 díl #TYDEN k poslouchání. Je zdarma, ale #TYDEN má i obsah pro předplatitele. To proto, že věcí k měsíčnímu či ročnímu placení není nikdy dost. Ehm.

3 Comments
#TYDEN ~ Týdenní přehled @rychlofky
#TYDEN k poslouchání
#TYDEN je nedělní newsletter, #TYDEN k poslouchání je občasný podcast. Další experiment, protože experimentů není nikdy dost. IT/C, socnety, bezpečnost, aplikace, hardware, soukromí. Na Spotify, Google, Pocket Castss i Apple Podcasts.
"Živě" na Twitteru @rychlofky. Nedělní e-mailing i podcast je ZDARMA, předplatné můžete využít pro podporu vydávání. Předplatitelé získají rozšířenou verzi nedělního e-mailingu.