#TYDEN ~ Týdenní přehled
#TYDEN k poslouchání
Příběh ICQ. Namluvený mým digitálním já a napsaný ChatGPT. Experiment pokračuje
1
0:00
-3:56

Příběh ICQ. Namluvený mým digitálním já a napsaný ChatGPT. Experiment pokračuje

Je prostě čas se učit nové věci. Pokud to neuděláte, AI nás nahradí. Byť, po poslechu dnešního výsledku, to tak možná místy vypadat nebude. Ale je to kombinace nedokonalostí IA i nedokonalosti mé.
1

Posloucháte #tyden. Čtvrteční podcast, takže se nenechte mýlit tím, že je pátek. Mimořádné vydání, poslouchatelné na Substacku i na obvyklých podcastových platformách. Nic nestojí, ale nedělní velký #tyden má hutnou placenou podobu. Potěšíte, pokud se stanete předplatiteli. Ale teď už pojďme na mluvené slovo.

Je tu pokračování předchozího experimentu. Tento podcast nenamlouvám já, ale mé digitální hlasové dvojče. A aby toho nebylo málo, následující text jsem nechal vytvořit ChatGPT. Ale bez toho, aniž bych ji naučil můj styl, takže ji omluvte, nejsem to prostě až tak já. Ale špatné to není. A je to ještě jeden příspěvek k tématu, jak AI zamíchá s podcasty, nejenom s podcasty.

Zasáhl jsem do toho jenom málo, například napravil to, kdy ICQ mělo 100 milionů uživatelů. Původně to ChatGPT napsala správně, ale v průběhu přepisu to z roku 2001 přesunula o pár let dopředu.

POZNÁMKA: Místy zjistíte, že to zajímavě mění rychlost “mluvení”. A občas to tam má i jiné zajímavé menší nedostatky. A oproti tomu co vytvořila ChatGPT jsme z toho musel dát pryč mezititulky (v textu níže zůstaly, ať vidíte vytvořený text od AI), v této podobě jsou nesmírně rušivé.

Pojďme na to.

Příběh ICQ: Vzestup a pád průkopníka internetové komunikace

Vítám vás u dnešního podcastu, kde si povíme fascinující příběh ICQ, jedné z prvních aplikací pro okamžitou komunikaci na internetu, která navždy změnila způsob, jakým komunikujeme online. ICQ, což znamená "I Seek You", bylo uvedeno na trh v roce 1996 izraelskou společností Mirabilis a rychle se stalo ikonou mezi internetovými uživateli.

Začátky a vrchol ICQ

V roce 1998, pouhé dva roky po svém vzniku, byla společnost Mirabilis a její ICQ zakoupena americkým mediálním gigantem AOL za přibližně 407 milionů dolarů. ICQ se na vrcholu, v roce 2001, pyšnilo více než 100 miliony registrovaných uživatelů, což z něj činilo jednoho z největších hráčů na poli instant messagingu.

Klíčové milníky a změny vlastníků

ICQ pokračovalo ve svém růstu, ale konkurence nenechala na sebe dlouho čekat. V roce 2010 AOL prodala ICQ ruské společnosti Digital Sky Technologies (DST), později známé jako Mail.ru Group, za 187,5 milionu dolarů. Tato změna měla významný vliv na směřování a strategii ICQ.

Příchod chytrých telefonů

Mezitím, v roce 2007, Apple představil první iPhone, což přineslo revoluci na trhu chytrých telefonů. O rok později, v roce 2008, Google uvedl na trh první telefon s operačním systémem Android. Tyto technologické inovace zásadně změnily způsob, jakým lidé komunikují, a ICQ začalo čelit vážným výzvám.

Důvody neúspěchu ICQ

ICQ postupně ztrácelo svůj lesk a popularitu, což bylo způsobeno několika klíčovými faktory:

  1. Konkurenční tlak: Nové komunikační aplikace jako WhatsApp, Facebook Messenger a další rychle převzaly trh.

  2. Komplexní uživatelské rozhraní: Ve srovnání s konkurencí bylo uživatelské rozhraní ICQ složité a méně intuitivní.

  3. Problémy s bezpečností a soukromím: ICQ bylo kritizováno za nedostatečné zabezpečení a ochranu osobních údajů uživatelů.

  4. Pomalá reakce na mobilní trend: ICQ nedokázalo včas přejít na mobilní platformy a nabídnout kvalitní mobilní aplikaci.

  5. Nedostatek inovací: ICQ zaostávalo v přidávání nových funkcí a technologických vylepšení.

Konec ICQ

A nyní se dostáváme k současnosti. V květnu 2024 bylo oznámeno, že ICQ definitivně ukončí svou činnost k 26. červnu téhož roku. Uživatelé jsou vyzváni, aby přešli na VK Messenger pro běžnou komunikaci a na VK WorkSpace pro profesionální účely. Tento krok znamená definitivní konec jedné éry v historii internetové komunikace.

ICQ bylo jedním z prvních nástrojů, které umožnily lidem komunikovat v reálném čase na internetu, a jeho ikonický zvuk notifikace "uh-oh" zůstane nezapomenutelný pro mnoho uživatelů po celém světě.

Děkuji, že jste si poslechli dnešní podcast, a doufám, že vám tento pohled do historie ICQ přinesl zajímavé informace. Sledujte mě pro další fascinující příběhy ze světa technologií. Na slyšenou!

1 Comment
#TYDEN ~ Týdenní přehled
#TYDEN k poslouchání
#TYDEN je nedělní newsletter, #TYDEN k poslouchání je občasný podcast. Další experiment, protože experimentů není nikdy dost. IT/C, socnety, bezpečnost, aplikace, hardware, soukromí. Na Spotify, Google, Pocket Castss i Apple Podcasts.
"Živě" na Twitteru @rychlofky. Nedělní e-mailing i podcast je ZDARMA, předplatné můžete využít pro podporu vydávání. Předplatitelé získají rozšířenou verzi nedělního e-mailingu.