
Placení vydavatelům za umístění ve vyhledávání a na socnetech? Cesta do pekel
Co dokonce není ani dlážděna dobrými úmysly. Stát soukromému subjektu nařídí aby platil jiným soukromým subjektům včetně povinnosti jim poskytovat služby. Jak toto asi může dopadnout? Delší povídání
10. listopadu, posloucháte nejspíš jedenáctý díl podcastu #TYDEN k poslouchání. Na rychlofky.substack.cz najdete klasicky nějaké ty užitečné odkazy. Poslouchat můžete na všech hlavních podcastových platformách.
Pokud chcete proniknout do tématu o kterém budu dnes mluvit, tak na MediaGuru najdete Co přináší novela autorského zákona a kde jsou možná rizika? od advokáta Jiřího Kučery z Kučera & Associates. Jiřího najdete i na Twitteru a také je to zakladatel NFNZ, Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky.
Mé povídání nebude polemikou, ale spíš snahou vysvětlit o co jde a přidat pár pohledů. A předem podotýkám, že je to složité téma a možná to bude i složité předat.
Stručný obsah podcastu
O co vlastně jde? O to, že “vydavatelům má být přiznáno právo na přiměřenou odměnu za udělení oprávnění k výkonu práva užít tiskovou publikaci platformami jako je Google, Facebook, Twitter, Seznam apod.”
Co to vlastně v praxi znamená? Vyhledávače, Zprávy Google, Sociální sítě
Extrémní příklad, vracející se snahy zakázat odkazování nebo za něj vybírat peníze
Vydavatelé žijí z vyhledávání i sociálních sítí (Google News může být trochu jinde. ale tam je potřeba se registrovat). A dělají neuvěřitelné věci, aby to tak bylo
A vydavatelé nemusí být nikde, je to jejich volba
Stejně tak Google (a další) nemají povinnost něco zobrazovat a může to znamenat, že to prostě zaříznou. Výsledek? Ztráta příjmů. Už se to ostatně dělo, rok 2021, Facebook a Austrálie. A také Německo a další země.
Nebo zavedou povinnou registraci. Snahy gigantů nakonec poškodí záplavu menších
Protože kdo by sakra jednal se stovkami či tisíci subjektů. Nebo ještě hůře, s “kolektivním správcem” (to už známe, že?).
Sociální sítě neovlivní co na nich je, sdílí tam sami uživatelé. Znemožní jim to?
Celé to brzy bude o ničem, sociální sítě přecházejí čistě na video.
Mnoho nejasností. Jak velký je “povolený úryvek”? Jak se budou určovat platby? Jak vůbec bude někdo “evidovat” co se kde objevilo? Kdo a jak to bude kontrolovat? Půjde to vůbec?
Nakonec to stejně někdo zaplatí, Google a další si ty peníze prostě vezmou zpět jinudy. Zdraží reklamu, přestanou podporovat média, atd
A nakonec, k zamyšlení. Posílí to dezinformační weby? A jak český Seznam, který sedí na dvou židlích?
Užitečné věci k prostudování
Co přináší novela autorského zákona a kde jsou možná rizika?
SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o autorském právu na jednotném digitálním trhu
41. schůze, 81. hlasování, 14. října 2022, 10:35 - Novela z. - autorský zákon - EU
Technologický útlak za devět miliard: útok Seznamu na Google nakonec zaplatíme všichni
Facebook v Austrálii přestává umožňovat sdílení zpravodajského obsahu
V německých Google News budou jen titulky, Google ustoupil vydavatelům
Co je „velmi krátký úryvek“? Novela autorského zákona s novými právy pro vydavatele je ve sněmovně