#TYDEN ~ Týdenní přehled @rychlofky
#TYDEN k poslouchání
Kolik hodin denně OPRAVDU pracujete? A jak/proč to měřit
0:00
-16:57

Kolik hodin denně OPRAVDU pracujete? A jak/proč to měřit

Cítíte se provinile, když nepracujete opravdu 8.5 hodiny denně? Potřebujete lépe pochopit kolik času vás stojí konkrétní činnosti a kolik byste za ně měli dostávat? A extra navíc, delší čtení k tématu

9. února, dvacet čtyři, kdo by to byl řekl, že to ještě pořád dělám. Tedy tento podcast, co zpravidla vychází ve čtvrtek a k nalezení je na Spotify, Apple, Google a hlavně na Substacku, tedy na rychlofky.substack.com, kde je povídání doplněno dávkou užitečných odkazů k prostudování. A je tam i kupa dalšího obsahu.

Když už minule bylo téma digitální detox tak na to navážu. Před pár týdny, na Linkedin (je připojený i níže), jsem ukazoval kolik hodin týdně opravdu pracuju. Je to totiž důležité téma. Pracovní doba 8.5 hodiny totiž není to co odpracujete :) A bylo by škoda to nechat umřít v hlubinách Linkedin.

#TYDEN k poslouchání nic nestojí, ale nedělní týden můžete mí ve velké (20 tisíc znaků a více) podobě pro platící. Plný informací, souvislostí, novinek, trendů. 5 doláčů měsíčně, 50 na rok, nebo i více, pokud uznáte za vhodné. Pomůžete i tomuto podcastu, ale také 365tipům. Zadarmo to dělám už kupu let, ale každá koruna se hodí.

Stručný obsah podcastu

 • Změřte jak hodně opravdu pracujete, třeba s Toggl Track

 • Nikdo nepracuje opravdu osm (a půl) hodiny denně

 • 7:00 budíček, mezi 12/13 oběd, končím běžně tak mezi 17:00-19:00

 • Čisté práce je ale v ty lepší dny tak 3-4 hodiny. Měsíčně 60-70 hodin

 • A to prosím pěkně i práce o víkendech

 • Oběd, záchod, úklid, chvíli koukat do blba

 • Schůzky, cestování, jít na kolo

 • Být v práci tak i tlachání s kolegy, kávičky, kuřácké pauzy

 • Věci účtované (na klienta) vs. osobní věci a koníčky

 • I tyhle věcí si jednou za čas zkuste měřit

 • Třeba i ty co vás někde platí “od kusu” (psaní článků)

 • Po minutách? 1/4 hodinách? Zaokrouhlovat?

 • V mimoprostoru? Čtení, hledání témat, brouzdání

 • Vedlejší efekt? Vím průběžně jak bude vypadat měsíční fakturace

Užitečné věci k prostudování

Něco navíc. Původní text z Linkedin

Zdenka Linka o kousek vedle píše něco o tom, že je normální, když kopík nepracuje osm hodin denně. Tak já se přidám a povím vám jak to mám tady. Já #freelancer

Vstávám v sedm, každý den, sedm dní v týdnu. V pracovní dny pak pracuju většinou až tak do sedmi do večera, ale jsou v tom různé přestávky.

Oběd, záchod, úklid doma, chvíli chci vysadit. Některé dny to ruší i schůzky mimo domova, kam se musí cestovat. Tam a zpátky, což není práce. Od jara do podzimu se můžu prostě sebrat a jít na hodinu či dvě na kolo.

Klientům účtuju "po minutách", opravdu jen odvedenou práci. A výsledek můžete vidět na grafu níže.

Jenže, spousta věcí se nikomu neúčtuje. 365tipů, rychlofky/#TYDEN, Kolotipy, feedit.cz (ten je běžně pár hodin denně) - tedy mé vlastní věci/projekty. Občas tam jsou i "klienti" "neklienti" kde se nic neúčtuje, ale čas to zabralo, to do Toogle taky nemíří. A pak je tam i nějaké to psaní článků, jako je PCTuning, to si do Toogglu nedávám, platí se tam "od článku".

Někdy na jaře jsem si do Toggle asi dva měsíce dával i mé projekty, chtěl jsem vědět kolik vlastně zaberou. Pak jsem to už nedělal, ale prozradím že je to běžně ještě jednou tolik hodin jako to co vidíte na grafu., takže někde okolo 130 čistých hodin čisté práce měsíčně.

Co se v "billingu" taky neobjevuje je čtení. Stovky zdrojů, hledání témat, věcí pro předání na klienty. Odehrává se to často na záchodě nebo ve vaně, hodně často když někam jedu #mhd nebo někde zbytečně čekám.

Celé to "komplikuje" i to, že klienti mají různé hodinové sazby a to rozmezí je tam dost velké, řekněme od 500 do 2000 Kč za hodinu.

Soboty a neděle? To jsem vlastně nezmínil. Většinou tam píšu, články, 365tipů tipy, musí se dokonči #tyden a zveřejnit/odeslat, občas články jinam, nebo články pro klienty. Z doby kdy jsem to trackoval vím, že je asi tak polovina času co ve všední den. Ale to vím i z subjektivního pocitu.

0 Comments
#TYDEN ~ Týdenní přehled @rychlofky
#TYDEN k poslouchání
#TYDEN je nedělní newsletter, #TYDEN k poslouchání je občasný podcast. Další experiment, protože experimentů není nikdy dost. IT/C, socnety, bezpečnost, aplikace, hardware, soukromí. Na Spotify, Google, Pocket Castss i Apple Podcasts.
"Živě" na Twitteru @rychlofky. Nedělní e-mailing i podcast je ZDARMA, předplatné můžete využít pro podporu vydávání. Předplatitelé získají rozšířenou verzi nedělního e-mailingu.