9. února, dvacet čtyři, kdo by to byl řekl, že to ještě pořád dělám. Tedy tento podcast, co zpravidla vychází ve čtvrtek a k nalezení je na Spotify, Apple, Google a hlavně na Substacku, tedy na rychlofky.substack.com, kde je povídání doplněno dávkou užitečných odkazů k prostudování. A je tam i kupa dalšího obsahu.
Když už minule bylo téma digitální detox tak na to navážu. Před pár týdny, na Linkedin (je připojený i níže), jsem ukazoval kolik hodin týdně opravdu pracuju. Je to totiž důležité téma. Pracovní doba 8.5 hodiny totiž není to co odpracujete :) A bylo by škoda to nechat umřít v hlubinách Linkedin.
#TYDEN k poslouchání nic nestojí, ale nedělní týden můžete mí ve velké (20 tisíc znaků a více) podobě pro platící. Plný informací, souvislostí, novinek, trendů. 5 doláčů měsíčně, 50 na rok, nebo i více, pokud uznáte za vhodné. Pomůžete i tomuto podcastu, ale také 365tipům. Zadarmo to dělám už kupu let, ale každá koruna se hodí.
Stručný obsah podcastu
Změřte jak hodně opravdu pracujete, třeba s Toggl Track
Nikdo nepracuje opravdu osm (a půl) hodiny denně
7:00 budíček, mezi 12/13 oběd, končím běžně tak mezi 17:00-19:00
Čisté práce je ale v ty lepší dny tak 3-4 hodiny. Měsíčně 60-70 hodin
A to prosím pěkně i práce o víkendech
Oběd, záchod, úklid, chvíli koukat do blba
Schůzky, cestování, jít na kolo
Být v práci tak i tlachání s kolegy, kávičky, kuřácké pauzy
Věci účtované (na klienta) vs. osobní věci a koníčky
I tyhle věcí si jednou za čas zkuste měřit
Třeba i ty co vás někde platí “od kusu” (psaní článků)
Po minutách? 1/4 hodinách? Zaokrouhlovat?
V mimoprostoru? Čtení, hledání témat, brouzdání
Vedlejší efekt? Vím průběžně jak bude vypadat měsíční fakturace
Užitečné věci k prostudování
Digitální detox není nic složitého. Jak na to? Předchozí díl podcastu
Jak jsem na tom já coby freelancer v příspěvku na mém Linkedin
Toogl Track - toggl.com - ale podobných nástrojů je více:
V čem sledovat kolik času vynakládáte na projekty a různorodé činnosti?
Něco navíc. Původní text z Linkedin
Zdenka Linka o kousek vedle píše něco o tom, že je normální, když kopík nepracuje osm hodin denně. Tak já se přidám a povím vám jak to mám tady. Já #freelancer
Vstávám v sedm, každý den, sedm dní v týdnu. V pracovní dny pak pracuju většinou až tak do sedmi do večera, ale jsou v tom různé přestávky.
Oběd, záchod, úklid doma, chvíli chci vysadit. Některé dny to ruší i schůzky mimo domova, kam se musí cestovat. Tam a zpátky, což není práce. Od jara do podzimu se můžu prostě sebrat a jít na hodinu či dvě na kolo.
Klientům účtuju "po minutách", opravdu jen odvedenou práci. A výsledek můžete vidět na grafu níže.
Jenže, spousta věcí se nikomu neúčtuje. 365tipů, rychlofky/#TYDEN, Kolotipy, feedit.cz (ten je běžně pár hodin denně) - tedy mé vlastní věci/projekty. Občas tam jsou i "klienti" "neklienti" kde se nic neúčtuje, ale čas to zabralo, to do Toogle taky nemíří. A pak je tam i nějaké to psaní článků, jako je PCTuning, to si do Toogglu nedávám, platí se tam "od článku".
Někdy na jaře jsem si do Toggle asi dva měsíce dával i mé projekty, chtěl jsem vědět kolik vlastně zaberou. Pak jsem to už nedělal, ale prozradím že je to běžně ještě jednou tolik hodin jako to co vidíte na grafu., takže někde okolo 130 čistých hodin čisté práce měsíčně.
Co se v "billingu" taky neobjevuje je čtení. Stovky zdrojů, hledání témat, věcí pro předání na klienty. Odehrává se to často na záchodě nebo ve vaně, hodně často když někam jedu #mhd nebo někde zbytečně čekám.
Celé to "komplikuje" i to, že klienti mají různé hodinové sazby a to rozmezí je tam dost velké, řekněme od 500 do 2000 Kč za hodinu.
Soboty a neděle? To jsem vlastně nezmínil. Většinou tam píšu, články, 365tipů tipy, musí se dokonči #tyden a zveřejnit/odeslat, občas články jinam, nebo články pro klienty. Z doby kdy jsem to trackoval vím, že je asi tak polovina času co ve všední den. Ale to vím i z subjektivního pocitu.
Share this post