#TYDEN ~ Týdenní přehled
#TYDEN k poslouchání
Proč by média měla mít vlastní instance Mastodonu (fediverse)?
0:00
-17:03

Proč by média měla mít vlastní instance Mastodonu (fediverse)?

Média (noviny) mají problém. Sociální sítě jsou zpoplatněné, omezují dosahy, určují co smí být vidět, kdykoliv zasáhnou proti čemukoliv a není odvolání. Řešením jsou vlastní (vlastněná) sociální média

24. listopadu, třináctý, ale taky možná čtrnáctý, #TYDEN k poslouchání. V zásobě mám docela dost témat, třeba i proč je web 3 podvod, ale přednost dostanou média a vývoj sociálních sítí. Dobrým důvodem je k tomu totiž Mastodon. Ani ne tak protože je zrovna teď v kurzu, ale proto, že to je opravdu životaschopná možnost jak se média, noviny, novináři, mohou osvobodit ze závislosti na libovůli Marka Zuckerberga či Elona Muska. A hlavně, algoritmů co je odmítají ukazovat.

Nezapomeňte, toto je podcast, každý čtvrtek nebo jak čas dovolí. U každé episody je na rychlofky.substack.com přídavek v podobě odkazů a užitečných informací.

Jdeme na to

Stručný obsah podcastu

  • Problém média vs. sociální sítě

  • Řešení? Vzít vše do vlastních rukou a pod kontrolu

  • Jak by to vlastně mělo vypadat?

  • A proč to vlastně dělat? Svoboda, nezávislost, vše pod kontrolou, žádné algoritmy, obchodní a další příležitosti

  • Paralela? Vlastní web. Hlavně ale e-mailing. Paid vs Earned vs. Own

  • Fotky? Jasně, Pixelfed. Videa? PeerTube. Blog? Plume. Fediverse, přátelé.

  • Výzva pro česká média. Kdo do toho jdete? Můžete být světoví

Užitečné věci k prostudování

0 Comments
#TYDEN ~ Týdenní přehled
#TYDEN k poslouchání
#TYDEN je nedělní newsletter, #TYDEN k poslouchání je občasný podcast. Další experiment, protože experimentů není nikdy dost. IT/C, socnety, bezpečnost, aplikace, hardware, soukromí. Na Spotify, Google, Pocket Castss i Apple Podcasts.
"Živě" na Twitteru @rychlofky. Nedělní e-mailing i podcast je ZDARMA, předplatné můžete využít pro podporu vydávání. Předplatitelé získají rozšířenou verzi nedělního e-mailingu.