#TYDEN ~ Týdenní přehled @rychlofky
#TYDEN k poslouchání
Sdílet placený obsah? Co s tím placením za obsah vůbec?
0:00
-14:02

Sdílet placený obsah? Co s tím placením za obsah vůbec?

Mírně netradiční díl, víc upovídaný a tak víc ke čtení, pokud nechcete jen poslouchat. Méně odkazů. Hodně poděkování. Všem co platíte za obsah. A nutno dodat, nejenom za ten můj.

Přestal jsem počítat kolikátý podcast to je, takže důležité je jen to, že je 22. června a posloucháte podcast natočený o den dříve. Poslouchat ho můžete zdarma, ale řeč bude o placení za obsah, takže připomenu, že #TYDEN za 5 USD měsíčně/50 USD ročně nabízí neděleních 20 tisíc znaků e-mailem česky a dokonce i anglicky. A také extra obsah pro platící.

Před pár týdny mi někdo na (tuším) Mastodonu vyčítavě napsal, že sdílím obsah co je za paywallem. Tedy obsah, za který je potřeba platit, abyste si ho mohli přečíst. Evergreen. Každý měsíc se někdo ozve, když zdejší #tyden, ale i jiné mé projekty, sdílejí něco za co se platí.

Dnešní podcast tak bude trochu netradiční. Nebude nabízet kupu odkazů kamsi, ale spíš trochu uvažování nad tím, jak to s tím placením za obsah na Internetu je. Ale pár odkazů v doprovodném článku na rychlofky.substack.com tak jako tak najdete.

Především, platit za obsah je normální. Obvyklá námitka za to je, že přece nebudou platit za něco co je jinde zadarmo. Nebo že tam je přece reklama (kterou většinou blokují, ale to je vedlejší) a tudíž se za to platí jinak.

Reklamou? Nefunguje to

Reklamu jsem na 365tipech zrušil před pár lety. Nedalo se na to dívat, byla to záplava podvodů a spamu. A vydělávalo to pár desítek korun měsíčně. Před lety to vydělávalo asi tak o dva řády více, ale pak zvítězila hamižnost a od Google nic moc nedostanete. Byla by šance si opatřovat vlastní reklamu, ale to už jste u desítek hodin práce měsíčně, kde se to jen obtížně vrátí.

Na Internetu existuje přehršel placeného obsahu, za který má smysl platit. A bez placení by existovat spíš nemohl. Financial Times, Wall Street Journal jako ty nejmarkantnější příklady. V Česku skvělé věcí od Miloše Čermáka, kvalitní novinařina na iHned.cz (ano, ale také zoufalosti na iDnes.cz).

Na Subtacku (ale třeba i na Pickey v česku) najdete množství dalších (a často skvělých) příkladů placeného obsahu. Ostatně i #tyden má placenou podobu (a taky desítky platících odběratelů, velké díky za to), která sice asi nepokryje zcela práci, ale dost to pomáhá. A 365tipů umožňuje dobrovolné placení, které mimochodem moc nefunguje.

Topíme se v předplatných?

Před 4 roky jsem psal o online předplatných v Noviny a online předplatné? Skvělá myšlenka, která stejně nemá budoucnost. Moc se od té doby samozřejmě nezměnilo, pořád je to “mnoho psů zajícova smrt”. Prostě nemůžete si platit za všechno co potkáte. Vlastně jedno se změnilo, máme záplavu streamovacích služeb, takže lidé tam řeší skoro stejný problém. O čem je ostatně řeč v podcastu z května, Budoucnost s deseti a více streamingy filmů a seriálů?

Ano, rád bych si z toho koláče “placeného” obsahu kousek získal. Ano, rád bych měl za vlastní obsah vlastní příjmy. Stejně jako všichni ostatní. Živit se tím by bylo hezké, ale asi nereálné. Takže, jak už jsme naznačil výše. Díky za každého kdo pomůže.

Ale teď už, blížím se asi ke konci, zpět k těm co si stěžují, že sdílím obsah za paywally. Jasně že sdílím, proč bych nesdílel? Je to dobrý obsah, zajímavý, takže ho sdílím bez ohledu na to jestli je zamčený nebo není. Nehledě na to, že řada médií má různé podoby přístupu na zkoušku, nebo třeba k pár prvním článkům měsíčně zdarma.

A taky tu je onen zábavný trik, že můžete zkusit na ten článek jít přes Google a třeba bude odemčený.

Takže, placený obsah je normální, platit za něj také, sdílet rovněž. A díky všem co jste poslouchali a ještě větší díky všem co platíte. Za obsah, nejen ta ten můj.

0 Comments
#TYDEN ~ Týdenní přehled @rychlofky
#TYDEN k poslouchání
#TYDEN je nedělní newsletter, #TYDEN k poslouchání je občasný podcast. Další experiment, protože experimentů není nikdy dost. IT/C, socnety, bezpečnost, aplikace, hardware, soukromí. Na Spotify, Google, Pocket Castss i Apple Podcasts.
"Živě" na Twitteru @rychlofky. Nedělní e-mailing i podcast je ZDARMA, předplatné můžete využít pro podporu vydávání. Předplatitelé získají rozšířenou verzi nedělního e-mailingu.