#TYDEN ~ Týdenní přehled @rychlofky
#TYDEN k poslouchání
Proč je web 3 podvod?
0:00
-15:33

Proč je web 3 podvod?

Web 3.0? Kryptoměny? Decentralizace? Blockchain? NFT? Bigtech? Soukromí? Umělá inteligence? Metaversum? Je to něco víc než jen buzzword? A potřebujeme to vůbec? Samé otázky.

15. prosince, šestnáctý #TYDEN k poslouchání. Vracím se k původně plánovanému tématu web 3.0 a s trochou nadsázky jsem do názvu dnešního podcastu dal otázku, proč je web 3 podvod. Vlastně ale není tak daleko od pravdy, ale to si v příštích minutách povíme.

#TYDEN je podcast, zpravidla vychází ve čtvrtek a k nalezení je na Spotify, Apple, Google a na Substacku, tedy na rychlofky.substack.com, je vždy povídání doplněnou dávkou užitečných odkazů k prostudování. V tomto případě mimořádně rozsáhlou.

Stručný obsah podcastu

 • Co je to web 3.0 a proč vůbec třetí v pořadí? Protože “třetí generace”

 • Web 1.0 úplně původní, co vznikl v roce 1990 a vystačil si s HTML/HTTP

 • Web 2.0 přinesl interaktivitu, uživatelský obsah, mobilní internet, sociální sítě, mobilní aplikace (co už nejsou Web) a také vznik #bigtech, walled garden a monopolů současně s novou digitální ekonomikou

 • Web 3.0 má přinést konec monopolům, bigtechu, dát lidem svobodu a kontrolu nad tím co je jejich, decentralizaci

 • Jenže se toho chytilo krypto/blockchain a opět to směřuje k centralizaci a bigtech/monopolům

 • Standard neexistuje, ale jedna snaha je hodně užitečná - decentralizace (Mastodon vs. Facebook) - a jedna se hodí - Sémantický web, tedy strojově lépe srozumitelný obsah

 • Neužitečná a zbytečná je nově budovaná závislost na blockchainu a krpytoměnách. Tvrzení “Web 3.0 je o blockchainu” je lež, ale také cesta jak se krypto snaží prosadit

 • Mýtická a nedosažitelná vlastnost je, že Web 3.0 má být založen na AI/ML

 • Vyložené lží jsou sliby, že Web 3.0 zajistí lepší soukromí uživatelů.

 • Decentralizace navíc naráží a bude narážet na to, že někdo “to všechno” musí “provozovat” a také “financovat”.

 • Jo a PS: Web 3.0 není metaverzum, což je případné další téma “proč je to jen podvod”. Respektive, to jde uplatnit na oboje, proč je to jen marketingový a PR buzzword

Užitečné věci k prostudování odjinud odtud

Užitečné věci k prostudování odjinud

Je Web3 podvod? Co to vlastně je Web3? Těžká odpověď, protože nikdo vlastně neví co to je. Ale v následujících článcích je hodně užitečných postřehů na téma web3. Hodně z nich vyvrací řadu mýtů. 

0 Comments
#TYDEN ~ Týdenní přehled @rychlofky
#TYDEN k poslouchání
#TYDEN je nedělní newsletter, #TYDEN k poslouchání je občasný podcast. Další experiment, protože experimentů není nikdy dost. IT/C, socnety, bezpečnost, aplikace, hardware, soukromí. Na Spotify, Google, Pocket Castss i Apple Podcasts.
"Živě" na Twitteru @rychlofky. Nedělní e-mailing i podcast je ZDARMA, předplatné můžete využít pro podporu vydávání. Předplatitelé získají rozšířenou verzi nedělního e-mailingu.